Nikto učený z neba nespadol. To, čo potrebujeme spoznať a naučiť sa je okolo nás. Treba si len vybrať svoju tému, spôsob, učiteľa a začať. Vždy základ je chuť sa niečo nové dozvedieť a naučiť. A keď sú poznatky v hlave, stačí začať ich využívať v praxi.
Tak je to aj s videom a všetkým, čo sa točí okolo neho. Najlepšie je začať čokoľvek stavať od základov. No a keďže základom videa sú obrázky, tak som si povedal, že je na mieste začať od nich.
Vo videu, ktoré je nižšie som dal dokopy pár faktov a informácií o parametroch videa, ktoré mi na začiatku chýbali a stálo ma potom veľa času a úsilia zisťovať a bádať, prečo mi niektoré veci nefungovali tak, ako som si predstavoval a ako som potreboval.
Pod videom je stručný popis hlavných informácií z obsahu videa, aby boli rýchlo dostupné a na očiach.
Nech sa páči, stlačte PLAY a pozrite si 1. časť „Základy pre vytvorenie videa z fotiek.“
Pri tvorbe, výrobe či úprave videa často tvorca potrebuje vložiť do videa obrázok. Najčastejšie prípady, keď to potrebujeme urobiť sú:
Nájde sa ešte veľa situácií, keď potrebujeme mať vhodne pripravený obrázok pre vloženie do videa. Spomenul som tie, s ktorými sa stretávam najčastejšie, keď vyrábam video.
Vo videu som chcel upozorniť na dôležité fakty, ktoré keď začiatočník nepozná, tak mu môže nesprávne upravený obrázok vložený do videa zbytočne pokaziť dojem, či znížiť jeho úroveň. Napríklad, keď sa objavia vo videu čierne okraje – pásy po stranách pri vložení nesprávne upraveného obrázka.
Za dôležité považujem tieto dva základné parametre pri úprave obrázku pre použitie vo videu.
Tieto a ďalšie informácie, ktoré postupne budem pridávať na Youtube kanál a tento web sú určené hlavne pre začiatočníkov. Pre tých, ktorí ešte nemajú žiadne, alebo len minimálne skúsenosti s tvorbou a úpravou videa. Aby im pomohli rýchlejšie dosiahnuť očakávané výsledky pri tvorbe ich videí.
Pre vloženie do videa používam obrázky s koncovkou .jpg alebo .png.
Obrázok s koncovkou .jpg hlavne vtedy, ak sa jedná o fotografiu, ktorá má vyplniť celú plochu vo videu. Pri úprave obrázka typu jpg sa tento dá uložiť aj v nižšom rozlíšení, ako originál. Napr. 90%, 80 % alebo menej z kvality pôvodného. To je vhodné využiť vtedy, ak je aj po prispôsobení rozmerov pre video príliš veľký, čo sa týka objemu dát. Tento typ obrázku sa nedá upraviť na priehľadný, čiže transparentný obrázok.
Ak potrebujem priehľadné pozadie obrázka, vtedy použijem formát s koncovkou .png. Pomocou vhodného softvéru sa dá časť obrázka ponechať a časť obrázka urobiť priehľadná. Tak dosiahnem, že v priehľadnej časti obrázka môžem zobrazovať iný obsah. Či už je to video, alebo iný obrázok vložený v programe pre úpravu a strih videa v inej stope.
Takto sa robí efekt zobrazenia vybratého obsahu napríklad na obrazovke mobilu, tabletu, počítača, v ráme obrazu a podobne. Formát .png sa uloží vždy v pôvodnej kvalite originálu.
Tu je dôležité, aby už pri príprave obrázkov som mal jasno, v akom pomere strán a v akom rozlíšení budem vyrábať video. Bežné videá sú s pomerom strán 16:9 alebo 4:3.
Štandardom pre nahrávanie na YouTube, Vimeo a Facebook je formát 16:9. No ak je predpoklad, že video budú sledovať skôr ľudia na mobile, používa sa pomer strán 4:3. Je to z toho dôvodu, že diváci si zväčša nepretočia mobil na šírku, ale pozerajú v zvislej polohe. Vtedy je formát 4:3 výhodnejší. Video je na obrazovke v zvislej polohe mobilu zobrazené väčšie ako pri formáte 16:9.
Rozlíšenie videa znamená, aké budú rozmery videa v pixeloch. Pre bežné potreby zverejňovania na sociálnych médiách sa pre formát 16:9 používa buď HD kvalita, to je rozmer 1280x720p (pixelov), alebo Full HD, čo je 1980x1080p.
Videá vo vyššom rozlíšení majú veľký objem dát a pri nahrávaní na sociálne siete sa komprimujú podľa nastavenia parametrov konkrétneho sociálneho média a môže nahrávanie trvať dlhšie. Pre formát 4:3 sú najčastejšie rozmery 960x720p, alebo 640x480p.
Ako upraviť obrázok, aby bol v požadovanom formáte a vyhovoval rozmerom videa bude témou niektorého z nasledujúcich videí a článkov.